Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

31.01.2021
1677

BILJANA MRŠIĆ: U USLOVIMA PANDEMIJE NA VASPITAČIMA VELIKA ODGOVORNOST 

“ Situacija uslovljena pandemijom korona virusa je novo iskustvo za sve koje vaspitačima nameće veliku odgovornost” – kaže za Radio Kotor Biljana Mršić, glavna vaspitačica u risanskom vrtiću. 

Ona je, gostujući u našoj dječjoj emisiji “Radost”, između ostalog govorila o aktivnostima i socijalizaciji mališana, te uticaju pandemije korona virusa na posao vaspitača, djecu i roditelje. 

“ Nastojimo da zadovoljimo i ispoštujemo sve neophodne i aktuelne mjere u prevenciji i suzbijanju kovida 19. Početak rada u oktobru u datim uslovima je bio otežan, iziskivao je veću angažovanost u planiranju i  realizaciji vaspitno-obrazovnih aktivnosti i uopšte rada u vrtiću” – kaže Mršić.  Podsjeća da se u radu sa djecom praktikuju takozvane mirne aktivnosti u kojima djeca mogu da sačuvaju fizičku distancu. 

“ Situacija je tražila, i danas traži, našu profesionalnu posvećenost, kreativnost i umješnost, pogotovo u planiranju sadržaja i materijala , kako bi aktivnosti u različitim centrima , djeci bile interesantne i kako bi ih podsticale na njihovo aktivno učešće. Nadam se, da smo u tome uspijevali i da smo svojom profesionalnom kompenetnošću u osmišljavanju vaspitno- obrazovnog rada u “mirnim centrima” djeci nadomjestili aktivnosti koje nisu realizovane, a vezane su za muzičke i fizičke pokretne igre” – kaže Mršić. 

U  risanski vrtić je upisano sedamdeset devetoro djece.  U mlađoj mješovitoj grupi, koju Mršić vodi sa koleginicom Marijom Ristelić, ove školske godine je upisano dvadeset osmoro. Trenutno u grupi boravi dvanaestoro mališana.  

“ Korona virus, kovid, maska, distanca, rukavice - riječi su koje se najviše pominju u današnjem djetetovom svakodnevnom okruženju. Svakodnevno smo i mi razgovarali sa njima o toj temi i pokušavali da na njima svojstven i pristupačan način , shodno uzrastu, pojasnimo sve nepoznato, da riješimo sve  njihove nedoumice” – priča Mršić. 

Prema njenim riječima, djeca korona virus poistovjećuju sa maskama koje nose odrasli. 

“ Mališani kroz simboličku igru, imitaciju - improvizuju svakodnevna dešavanja iz njihovog porodičnog okruženja, kupaju lutke, mjere im temperaturu, liječe ih, hrane voćem i povrćem, vitaminima, supicama, daju im ljekove. Takođe, u određenom dijelu radnog dana užurbano i savjesno spremaju igračke kako bi ih medicinske sestre dezinfikovale. Samoinicijativno odlaze da peru ruke, kako ne bi dobili koronu, recitujući stihove: Trljam, trljam sve se puši, …tako radim, tako hoću, jer ne trpim nečistoću…” – kaže Mršić. 

Komunikacija vaspitača i roditelja odvija se preko vajber grupa i vajber sastanaka, a kvalitetna saradnja je, kako navodi, ostvarena i sa roditeljima čija su djeca upisana u vrtić, a ne dolaze zbog pandemije.

Vaspitači u risanskom vrtiću su, podsjeća, u prvom polugodištu - pod motom  “Učenje kroz igru” snimali i slali on lajn aktivnosti roditeljima. 

“ Na taj način su roditeljima ponuđene sugestije i ideje kako bi se djeci uljepšalo vrijeme provedeno u kući i zadržao doživljaj kontinuiteta u pohađanju vrtića, a ujedno podsticao njihov razvoj” – objašnjava Mršić. 

Aktivnosti su, kaže, snimane u okviru uzrasnih grupa i planiranih sedmičnih tema, uključujuči sva područja i aspekte dječjeg razvoja, a vodeći računa o kućnim uslovima u kojima će se realizovati i dostupnom materijalu i sredstvima koje mogu upotrijebiti.  

“ Roditelji su redovno sarađivali, realizujući ponuđene aktivnosti sa djecom, te šaljući snimke i slike vaspitačima kao povratni odgovor. To je jedan od pokazatelja kvalitetne saradnje koja se nastavlja” – priča Mršić. 

Ona ističe da je neposredan, živ kontakt sa vršnjacima jako bitan. 

“ Važno je druženje sa cijelom generacijom djece, kako u vrtiću, tako i van njega (proslave rođendana, posjete igraonicama, školama sporta). Ipak, situacija je takva kakva je i dužni smo da se pridržavamo mjera. Svako dijete je individua za sebe i na različit način reaguje i prihvata  promjene. Nadam se da će pandemija ubrzo proći i da će naša djeca bezbrižno odrastati, bez nametnutih  mjera, kalupa i normi, u svom porodičnom i vrtićkom okruženju” – zaključuje Mršić. 

 

Podijeli na: